Guerilla Gardening
Skupina členů Metrofarm se už několik let věnuje velice specifickému druhu městského zahradničení – guerilla gardeningu. V rámci akce Zažít město jinak organizované spolkem Automat jsme dokonce osázeli celou ulici. Jak na guerilla gardening vám vysvětlíme v následujícím článku.
Co je guerilla gardening?
Guerilla gardening je jednou z forem městského zahradničení. Jedni ji považují za environmentální aktivismus, jiní za nový přístup k metodám okrašlovacích spolků. Ať tak či tak, díky guerilla gardeningu se zanedbané a špinavé místo ve městě (na vesnici nebo u cesty) přemění v malý záhonek.
Tento světový trend našel své vyznavače také v České republice. Na mnoha místech vznikají skupiny guerillových zahradníků, kteří berou útokem zanedbaná rabátka pod stromy nebo opuštěné velkokapacitní betonové květináče (známe je všichni), čistí je od odpadků a plevele a během krátké doby udělají z beznadějného místa něco krásného a neobvyklého. Guerilla gardening je také vítanou formou teambuildingu – na skupinu lidí totiž příznivě působí, když spolu vytvoří něco pěkného, co dává smysl. O tom my v Metrofarm něco víme.
Fotogalerie
Jak na to?

Jak se duševně vyrovnat s vandalstvím?
Mnoho lidí je proměnou takového místa dojato. Další sousedy zase taková činnost vybudí k vlastní zahradnické aktivitě – což je primárním cílem guerilla gardeningu. Najdou se ale i takoví, kteří s ostatními radost nesdílejí. Záhonky v lepším případě ignorují nebo v horším případě s větší či menší radostí ničí. I s tím je třeba počítat, stejně jako s činností zvířat a vlivem povětrnostních podmínek. Život na ulici je zkrátka tvrdý. Guerilloví zahradníci se často smíří s tím, že i cesta je cíl. A o to víc si váží, když se někdy záhon povede zachovat až do prvních mrazů.
Pokud od svého městského zahradničení očekáváte větší stabilitu a výnosy, guerilla gardening není ten pravý způsob pro vás. Alespoň do té doby, než všeobecný názor na využití veřejného prostoru neprojde hlubokou transformací. Pronajměte si raději záhonek na komunitní zahradě (třeba u nás v Metrofarm), nebo zkuste zahradničit na svém balkoně či okenním parapetu.

Co je ještě dobré vědět o guerilla gardeningu
Je to legální?
Přísně vzato, guerilla gardening je nelegální. Buďte na to připraveni a dělejte ho jen tam, kde budou záhony působit radost, ne problémy.

Můžu půdu kolem stromů v ulicích upravovat?
Pokud pracujete na rabátkách pod stromy, nikdy nezahrabávejte zeminou kmen stromu – ani 10cm vrstvou hlíny. Stromu by hrozilo uhynutí. Záhon můžete ohradit, ale vzniknou tím další problémy, třeba s vandaly. Lepší je nechat žít záhon vlastním životem – i s případnými ztrátami. To je zkrátka život na ulici.

Jak se vyrovnat s psími návštěvníky záhonů?
Nejvíc záhonům škodí psí aktivity, ale s tím se nedá nic dělat. Mnoho majitelů svým psům nedovolí se na záhonech realizovat. Mnohým je to jedno. Zbytečně nevstupujte do konfliktů, protože i psi jsou součástí veřejného prostoru (a dokonce i lidé, kteří s vaší aktivitou nesouhlasí). Ve vaší ulici proto nechte i psům nějaké místo, kde budou šťastni i oni a jejich páníčci.
Snažte se připravit záhon jiným způsobem. Pomůže, když je na záhonu dobře vidět, že jde o záhon – třeba tak, že vysadíte kvetoucí sazenice. Velmi dobře se nám osvědčila výsadba vysokých, pevných rostlin, jako je amarant.

Jaké rostliny vysadit na pouliční záhonky?
Nečekejte, že trvalky přezimují. V tak složitých životních podmínkách si poradí snad jen máta ;-) Jinak se ovšem skladbě semen ve výsevu či volbě sazenic meze nekladou. Dobrou zkušenost máme s výsevem měsíčků, slunečnic, aksamitníků, slézu, lichořeřišnice a dalších běžných rostlin, které nepotřebují předpěstování. Vyrostla nám dokonce rajčata, fazole i dýně. Pokud budete sazenice kupovat, neinvestuje do nich mnoho peněz, ať vám pak není líto, když se něco nepovede a hořkost (která přijde a je třeba se s ní vyrovnat) nepřeváží nad radostí z práce. Výhodné je sehnat vyřazené sazenice ze zahradnictví či květinářství. S dobrou zálivkou, přihnojením a slunečním světlem můžou ještě předvést divy. Můžete také použít vlastní předpěstované sazenice. K sazenicím a semínkům ještě platí jedno pravidlo – musí jich být dost. Víc, než čekáte, že se uchytí. Život rostlin na ulici je boj.

Co když můj záhon nepřežije zimu?
Realizovat podzimní výsev bohužel nemá cenu. Přes zimu dostanou záhonky zabrat od lidí i zvířat. Věnujte jim svůj čas a energii (znovu) až na jaře.

Zkuste to a sdílejte s námi
Teď o guerilla gardeningu víte všechno. Vaše zážitky se od těch našich můžou samozřejmě lišit. Budeme jen rádi za jejich sdílení, třeba v naší facebookové skupině
V případě dalších otázek nás kontaktujte, s radostí vám předáme naše zkušenosti. Pokud se rozhodnete stát se guerillovým zahradníkem nebo zahradnicí, rádi vás také uvítáme mezi námi.
Kontakt
Adresa:
Všude :-) A nebo například Praha 7, Šimáčkova 908/17
Koordinátor projektu a kontaktní osoba:
Tereza Císařová tereza.cisarova@metrofarm.cz
Fakturační údaje:
Spolek udržitelný rozvoj Jiskrova 517/4, Braník, 147 00, Praha 4 IČ: 22880569 Číslo účtu: 270228304/0300